Zespół przepisów regulujących stosunki prawne związane z powstawaniem, eksploatacją i ochroną dóbr niematerialnych w postaci utworów, a także dóbr niematerialnych chronionych tak jak utwory. Prawo autorskie w tym znaczeniu stanowi, obok prawa własności przemysłowej, element wyspecjalizowanego działu prawa określanego jako prawo własności intelektualnej. Prawo autorskie w znaczeniu podmiotowym oznacza zbiór uprawnień osobistych i majątkowych twórcy związanych z utworem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych przez utwór należy rozumieć „każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”.
W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej część polskiego systemu prawnego – także w zakresie prawa własności intelektualnej – stanowią przepisy prawa unijnego. Prawo autorskie na poziomie Wspólnoty zostało unormowane w następujących aktach prawnych:
jak również w aktach niemających charakteru wiążącego, np.:
Stosownie do art. 7 pr. aut.: „jeżeli umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, przewidują dalej idącą ochronę, niż to wynika z ustawy, do nieopublikowanych utworów obywateli polskich albo do utworów opublikowanych po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub równocześnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo opublikowanych po raz pierwszy w języku polskim stosuje się postanowienia tych umów.”