To przysługujący twórcy utworu zespół uprawnień, na który składają się w szczególności prawa do: 1) autorstwa utworu, 2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo, 3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania, 4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności, 5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu. Do naruszenia autorskich praw osobistych dochodzi wówczas, gdy w sferze co najmniej jednego z osobistych uprawnień twórcy zostaje bezprawnie naruszona więź łącząca go z utworem.
Na treść autorskich praw majątkowych składają się wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Naruszeniem autorskich praw majątkowych jest bezprawne wkroczenie w zakres cudzego prawa majątkowego w postaci tzw. monopolu autorskiego na konkretny utwór.
Przepisy prawa polskiego odmiennie kształtują odpowiedzialność z tytułu naruszenia autorskich praw osobistych i majątkowych, w każdym z tych przypadków przewidując odpowiedzialność cywilnoprawną i odpowiedzialność karną. Uregulowania prawne w tym zakresie zawarte są przede wszystkim w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: pr. aut.). Przepisy tej ustawy nie stanowią jednak regulacji wyczerpującej. Jak bowiem wynika z art. 24 § 3 k.c. reguły odpowiedzialności kodeksowej pozostają w kumulatywnym zbiegu z przepisami prawa autorskiego, co oznacza, że środki ochrony przewidziane jednymi i drugimi przepisami mogą być w sprawie stosowane zarówno kumulatywnie, jak i alternatywnie. W sferze odpowiedzialności karnej, poza przepisami prawa autorskiego, zastosowanie znajdą także uregulowania ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Stosownie do art. 78 ust. 1 pr. aut. twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego już naruszenia autorskich praw osobistych, twórca może żądać: zaniechania tego działania, dopełnienia przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności złożenia publicznego oświadczenia o odpowiedniej treści i formie, przyznania twórcy przez sąd odpowiedniej sumy pieniężnej tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (jeśli naruszenie było zawinione), zobowiązania sprawcy naruszenia, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny (jeśli naruszenie było zawinione). Odpowiedzialność z tytułu naruszenia autorskich praw osobistych jest odpowiedzialnością obiektywną, niezależną od winy i dobrej lub złej wiary osoby, która się dopuściła naruszenia. Za życia twórcy uprawnienie do występowania z powództwem z tytułu zagrożenia lub naruszenia autorskich praw osobistych przysługuje wyłącznie jemu. W przypadku współautorstwa utworu, legitymacja czynna przysługuje każdemu ze współautorów. Ochrona autorskich praw osobistych twórcy może być dochodzona także po jego śmierci. Jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmieci roszczenia mogą być zgłaszane przez małżonka zmarłego, a w przypadku jego braku kolejno: zstępnych, rodziców, rodzeństwo, zstępnych rodzeństwa, jak również przez stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości lub organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, która zarządzała prawami autorskimi zmarłego twórcy (art. 78 ust. 2-4 pr. aut.). Zgodnie z art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego sprawy o ochronę praw autorskich i pokrewnych należą do właściwości rzeczowej sądów okręgowych, bez względu na ich niemajątkowy lub majątkowy charakter.